Projekti-ideed : Täppislõikur

From mmmv_kos
Jump to: navigation, search

Projekti-ideed


Motivatsioon

Võimaldada odavat, allhankevaba, täppisgraveerimist elektriskeemide tootmisel. Ei mingit eriti suure täpsusega ja kalliste terade ostmist. Kulumaterjal peab olema ODAVALT kättesaadav mitme erineva pakkuja käest. Odavus kombineeritult materjali kerge kättesaadavusega pakub privaatsust ja autonoomiat ning DETSENTRALISEERITUST võimaldades vältida ka supermafia nuumamist.


Tööpõhimõte

Tõõpõhimõtte idee 1: Soojuslikult tekitatud mehaaniliste pingetega murdmine

Sügavkülmikus külmaks ajada ja siis võimsa graveerimislaseriga suhteliselt vähese soojusjuhtivusega materjali järsult kuumaks ajada. Kui teha vaakumis, nii et laserkiir on 45-kraadise nurga all alt üles suunatud, siis gravitatsioon tõmbab lahti murtud materjali puru august välja. Probleemiks võib olla staatiline elekter, mis välja murtud materjali kuhugi hunnikusse kleebib. Metallide puurimisel tuleb metall ühe pauguga lausa aurustada, sest metallid juhivad hästi soojust. Õhukese trükkplaadi korral saab seda külmana hoida paigutades puuritavast pinnast teisele poole mingi "soojusmahuti", mis on samuti sügavkülmikus külmaks aetud.


Realisatsiooni idee 1

Valguskaabli kiu ots söövitada või sulatada gaasleeklambis ümmarguseks, nõnda, et tema ots moodustab ümarläätse ühe külje sarnase pinna. See paigutada koos valgusdioodiga kastroolõliga täidetud ja enam-vähem veekindlasse "peegelkasti". Juhtmetega valgusdioodi kontaktid isoleerida isoleerlakiga ja vajadusel panna natuke vedelat isoleeri. Peegelkast uputada jahutuseks vee sisse, kus ta hakkab käituma umbes nagu keeduspiraal. Ohutuseks panna vette lekkiva valguse neelamiseks natuke musta värvi quaš-värvi või vesivärvi. Võibolla on mõtet segada nii musta värvi kui ka valget värvi, et valguse neeldamisega tegelevat vee piirkonda suurendada, vähendades neeldumisvõimsuse gradienti. Vee ära keemisel tuleb aeg-ajalt vett juurde valada.


Katsed

Esmakatse

Mingit täpsust alguses pole tarvis, piisab, kui paralleelne valgusviht on vähemalt ühest servast hästi suure intensiivsusgradiendiga. Näiteks, et lõigata viletsa optikaga laseri kiirest peeglitükiga "serv maha". Kahe peeglitükiga peaks saama juba oda-otsa kujulise kolmnurga.


Lisaideid

Võibolla kui prožektoris kasutatavalt valgusdioodilt fosforkiht maha kraapida/lihvida/söövitada (ei tea, kas see on võimalik) ja kasutada enda, eksperimentaalset, toiteblokki, siis peaks saama mitmevatise UV-valgusallika, kus valgus on hästi koondunud. Võibolla mõnel jämedamal juhtumil piisab, kui see valgus mingisse optilisse kiudu juhtida ja optilist kiudu 3D-printeri stiilis ringi liigutada. Näiteks valguskaabli kiud peaks olema ülipeente rajavahedega trükkplaatide jaoks piisav, juhul kui valguskaabli sagedus UV-valguse jaoks sobiv on, aga samas, kõrgemad sagedused murdusid kergemini kui madalad, seega infrapuna-laseri jaoks mõeldud optilise kaabli kiud peaks UV-valguse jaoks ülihästi sobima.


Optiliste kiudude lõikamine

Lõikamisel tekkivate kildude kinni püüdmiseks mähkida kaabli ümber niiskeks tehtud, pärast lõikamist minema visatav, marliside.

Testjuhtumeid

  • Tume klaas, näiteks õllepudel või ravimipudel.
  • Tavaline portselanist VALGE taldrik või tass.
  • Klassikaline ühe ainsa vaskkihiga trükkplaaditoorik, nii vase poole pealt kui ka vasevaba poole pealt.
  • Alumiinium-purk (Coca-Cola)
  • Tumeda plastmassi termolüüs.